wyroki.pl

masz wyrok? zleć windykację on-line

windykomat.pl

masz fakturę? zleć windykację on-line

Jesteś tutaj

"Nie pomoże sąd ani komornik" - wyniki badań SAF w mediach

18.07.2014

Niemal połowa wydanych nakazów zapłaty lub wyroków w sprawie o zapłatę należności kończy się fiaskiem. Wbrew oczekiwaniom wierzycieli dłużnicy nie respektują orzeczeń sądowych, a egzekucja komornicza jest nieskuteczna. Tylko 8% wierzycieli ocenia pracę komornika na piątkę.

64% przedsiębiorców biorących udział w ostatnim badaniu przeprowadzonym przez SAF S.A. przyznało, że wyegzekwowanie płatności od klienta było dla nich problemem. Na tyle dużym, że w 86% przypadków zdecydowali się na złożenie do sądu pozwu o zapłatę. Niestety, zwłoka w podjęciu zdecydowanych działań mających na celu otrzymanie należności, działa na niekorzyść. Zaledwie co czwarte orzeczenie sądowe nakazujące dłużnikowi zapłatę kończy się odzyskaniem należności. Pozostałe sprawy kierowane są w 98% przypadków do kancelarii komorniczych. Tutaj sukcesem kończy się tylko 1/3 postępowań, chociaż wskaźnik ten jest i tak wyższy od ogólnej skuteczności egzekucji komorniczych [liczonej łącznie z postępowaniami na rzecz osób fizycznych]. 

Poziom skuteczności egzekucji komorniczej przekłada się na ocenę działań podejmowanych przez komorników. Aż 42% respondentów wystawiło komornikowi trójkę [w skali ocen 1-5], na piątkę spisał się on zaledwie w 8% przypadków. 17% ankietowanych przedsiębiorców jako właściwą ocenę wskazuje jedynkę, 20% - dwójkę. Najczęstsze obiekcje wierzycieli do pracy komornika – obok braku skuteczności - to niewykorzystanie wszystkich możliwości i opieszałość w działaniu. 3% respondentów uważa, że działał on w interesie dłużnika. 

Zapotrzebowanie rynku na usługi windykacji spraw pokomorniczych jest ogromne. Z naszej perspektywy – poza wynikami badań – pokazuje to dynamika rozwoju istniejącego od ponad roku portalu wyroki.pl, dedykowanego właśnie tym należnościom. Każdego dnia przyjmujemy do windykacji kolejne nakazy zapłaty lub wyroki, które nasi klienci dawno już spisali na straty. Okazuje się, że nawet kilka lat po uzyskaniu nakazu zapłaty i uznaniu egzekucji komorniczej za bezskuteczną, dłużnik jest skłonny do prowadzenia rozmów, zawarcia ugody i spłaty zadłużenia. 

O wynikach badań SAF napisały takie media, jak: Puls Biznesu, Onet, Interia, Forbes, portale internetowe TVN 24 i Polskiego Radia oraz wiele innych. 

Do pobrania - zostaw swój mail

Dziękujemy za zainteresowanie. Aby pobrać plik zostaw swój adres e-mail