wyroki.pl

masz wyrok? zleć windykację on-line

windykomat.pl

masz fakturę? zleć windykację on-line

Jesteś tutaj

Czy faktoring jest rozwiązaniem dla każdego?

Gdy pod koniec lat 90. na polskim rynku usług finansowych pojawił się faktoring, nie od razu wzbudził zaufanie przedsiębiorców. W ciągu kilkunastu lat stopniowo zyskiwał coraz większą popularność, a dzisiaj jest jednym z najbardziej znanych sposobów poprawy płynności finansowej przedsiębiorstw. Firmy chętnie korzystają z możliwości, które dają im banki i firmy faktoringowe, ponieważ szybko otrzymują zastrzyk potrzebnej im gotówki. Przy uznaniu szeregu atutów tej usługi, m.in. uzyskanie pieniędzy w krótkim czasie, wzrost konkurencyjności dzięki wydłużaniu terminów płatności czy poprawę płynności finansowej, faktoring nie dla każdej firmy jest najlepszym wyjściem. Najważniejsze jest systematyczne dbanie o sytuację finansową przedsiębiorstwa.
 

Faktoring jest pojęciem złożonym, faktorzy oferują różne jego formy, dlatego jednoznaczne określenie korzyści tej usługi dla ogółu przedsiębiorców jest niemożliwe. Z pewnością faktoring jest świetną propozycją dla firm, które mają wielu stałych odbiorców i dużą liczbę wystawianych faktur, dzięki czemu mogą uzyskać atrakcyjną ofertę korzystania z niego. Jest to właściwe rozwiązanie także dla firm, które udzielają kredytu kupieckiego z długim terminem płatności.  W pozostałych przypadkach powinien być traktowany raczej jako doraźny środek w przypadku zachwiań sytuacji finansowej firmy. Szybkie zastrzyki gotówki są zazwyczaj kosztowne, a nie każde przedsiębiorstwo z sektora MŚP może pozwolić sobie na ponoszenie dodatkowych wydatków.
 

W otoczeniu wszystkich usług poprawiających płynność finansową faktoring jest  usługą kosztowną. Znacznie tańszym rozwiązaniem, które dostępne jest dla wszystkich przedsiębiorców, jest na przykład monitoring faktur. Pozornie proste czynności, które często są niedoceniane lub bagatelizowane, mogą gwarantować terminową płatność nawet 93% faktur, przy stosunkowo niewysokich kosztach. Objęcie monitoringiem wszystkich wystawianych faktur lub ich znacznej części eliminuje sytuację, w której konieczne będzie pozyskanie gotówki z dnia na dzień. Przypominanie kontrahentom o płatnościach poprawia spływ należności, a dokonywane systematycznie eliminuje ryzyko utraty płynności finansowej. Ogromne znaczenie ma oczywiście sposób, w jaki monitorowane są  płatności oraz kwalifikacje osób, które realizują to zadanie. Wykonanie go na najwyższym poziomie daje nam długofalowy efekt dyscypliny płatniczej klienta, który jest nie do przecenienia. Kontrahent jest świadomy tego, że musi terminowo uregulować zaciągnięte zobowiązania.
 

Istnieje ryzyko, o którym powinniśmy pamiętać korzystając z oferty faktoringu. Faktoring z prawem regresu, z którego ze względu na niższe koszty przedsiębiorcy wciąż chętnie korzystają, jest w rzeczywistości formą kredytowania. Wykorzystując pieniądze udostępnione przez faktora nie ma pewności, że klient zapłaci za fakturę w terminie. Zobowiązania wobec banku czy firmy faktoringowej spłaca wówczas sam faktorant.

Do pobrania - zostaw swój mail

Dziękujemy za zainteresowanie. Aby pobrać plik zostaw swój adres e-mail