Na początku należy wyjaśnić, że często mylone ze sobą terminy „przeterminowanie długu” oraz „przedawnienie długu” nie są tożsame. Nie można ich stosować zamiennie. W praktyce – przeterminowanie i przedawnienie rodzą inne konsekwencje - szczególnie dla wierzyciela.
Kiedy więc mamy do czynienia z przeterminowanym, a kiedy z przedawnionym długiem?
Przeterminowanie długu następuje wówczas, gdy usługobiorca nie dotrzyma wymaganego terminu płatności, który został ustalony przez strony w zawartej uprzednio umowie. Może być to np. 30 dniowy okres wymagalności spłaty.
Przedawnienie faktury następuje wówczas, kiedy dłużnik nie tylko nie zapłaci jej w ustalonym w umowie czasie, ale i nie ureguluje długu aż do upływu terminu przedawnienia po którym już nie musi długu regulować, bo zobowiązanie wygasło. Terminy te wyznaczają przepisy Kodeksu cywilnego. W zależności od typu zobowiązania określają po jakim czasie nastąpi wygaśnięcie zobowiązania.
Po jakim czasie wygasa zobowiązanie?
Czas do przedawnienia jest liczony od ustalonego w umowie terminu wymagalności zapłaty i różni się w zależności od rodzaju zobowiązania – może być to czas od 1 roku aż do 6-ciu lat. Np. m.in. mandat ulega przedawnieniu po 1 roku, podobnie jak roszczenia z tytułu przewozu. Natomiast najczęstszymi roszczeniami są należności z tytułu: niezapłaconej faktury, umowy sprzedaży, dokonanej dostawy. W tym przypadku dług przedawni się po 2 latach. Po 3 latach przedawnią się długi powstałe m.in. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, wykonanej umowy o pracę, umowy ubezpieczeniowej, umowy kredytu czy pożyczki, wykonanych usług telekomunikacyjnych, a także zadłużenia z tytułu czynszu oraz należności podatkowe.
Czy po przedawnieniu dług znika?
Przedawnienie długu prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania, co w konsekwencji może bardzo utrudnić jego ściągnięcie od dłużnika. Wierzyciel może jednak przerwać bieg przedawnienia, a czas wymagalności spłacenia długu rozpocznie się na nowo. Dlatego tak istotne jest, aby wierzyciel pilnował terminów spłat faktur przez kontrahentów, a najlepiej – gdyby nie zwlekał z działaniami windykacyjnymi, aż do momentu, kiedy dług będzie bliski przedawnieniu. Bo choć możliwe jest przerwanie biegu przedawnienia - to w praktyce dług może być już po długim czasie trudny do ściągnięcia. Nawet rok potrafi przynieść w firmie znaczne zmiany i np. pogorszyć jej sytuację rynkową i finansową. Mogliśmy to szczególnie zaobserwować w roku 2020, kiedy pandemia oraz zamrożenie gospodarki spowodowały upadek lub problemy finansowe wielu wcześniej dobrze prosperujących firm.
Jak przerwać bieg przedawnienia?
- rozpocząć mediacje i negocjacje np. z pomocą profesjonalnej firmy windykacyjnej
- dokonać czynności sądowniczej, np. złożyć pozew
- jeśli dłużnik uzna roszczenia – wówczas również również bieg przedawnienia zostaje przerwany
Warto pamiętać, że podczas współpracy z profesjonalną firmą windykacyjną – będzie ona dążyła w pierwszej kolejności do polubownego odzyskania długu. Dopiero wówczas, gdy dług okaże się trudny do odzyskania rekomendowane będzie oddanie sprawy do sądu.
Jak nie doprowadzić do przedawnienia?
Warto zdać sobie sprawę z faktu, że dłużnik może dążyć właśnie do przedawnienia długu, co oznacza dla wierzyciela stratę finansową. Również oddawanie sprawy do sądu, kiedy przez niecałe dwa lata niczego nie zrobił w kwestii odzyskania należności nie będzie dla wierzyciela komfortowe.
W windykacji warto więc reagować na bieżąco, działając szybko i skutecznie. W tym celu można wspomóc się automatycznym i niedrogim narzędziem przeznaczonym do przypominania dłużnikowi o konieczności spłaty. Można je zastosować już na wczesnym etapie zadłużenia. Takim narzędziem jest debtlink – automatyczny windykator online.
Zastosowanie automatycznego narzędzia do windykacji, które wyznaczy dłużnikowi konkretny termin zapłaty oraz poinformuje go za pomocą wiadomości sms, e-mail oraz telefonicznie o konieczności spłaty, może ustrzec wierzyciela przed nieprzyjemnymi konsekwencjami przedawnienia faktury. Tymczasem dłużnik będzie miał poczucie, że wierzyciel ma sytuację pod kontrolą i wspomaga się profesjonalnym narzędziem nadzorowanym przez firmę windykacyjną.